2024 Fiido C11 Base 45cm
Build
700C/29 in × 40 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 676mm |
| Reach | 398mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.7:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 605mm |
| Top Tube Slope | 24.9deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 190mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 468mm |
| Chainstay Length Horizontal | 463mm |
| Front-Center | 655.5mm |
| Front-Center Horizontal | 652mm |
| Wheelbase | 1115mm |
| Fork Offset/Rake | 36.4mm |
| Trail | 85.6mm very high |
| Mechanical Trail | 80.7mm |
| Wheel Flop | 27mm |
| Standover Height | 572mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 134.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1817mm |
| Handlebar Width | 670mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Swept Back Bar |
| Fork Travel | 40mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike, Step-through |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 1 in to 6 ft 5 in |
Source:https://fiido.com/products/fiido-c11-electric-commuter-bike
