2019 Van Rysel EDR OFF ROAD GRX 1x12 M
Build
700C/29 in × 38 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 561.4mm |
| Reach | 378.7mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 545mm |
| Top Tube Slope | 3.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Wheelbase | 1010mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
GRX 1x12 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 38mm |
| Tire Outer Diameter | 698mm |
| Bike Length with Tires | 1708mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 173 cm to 181 cm |
Source:decathlon.ro
