2025 Merit Sterk C Base XL
Build
700C/29 in × 35 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Merit Sterk C
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 600mm |
| Reach | 415mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 554mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 598mm |
| Top Tube Slope | 6.9deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429.3mm |
| Front-Center | 659mm |
| Front-Center Horizontal | 655.7mm |
| Wheelbase | 1085mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 69.5mm high |
| Mechanical Trail | 65.5mm |
| Wheel Flop | 21.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 143mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 35mm |
| Tire Outer Diameter | 692mm |
| Bike Length with Tires | 1777mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://meritbikes.com/sterk-titanium-gravel-bike/
