2026 XMCS Aero Gravel Base S
Build
700C/29 in × 57 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of XMCS Aero Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 548mm |
| Reach | 386mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 455mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 533mm |
| Top Tube Slope | 12.2deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 114mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 611mm |
| Front-Center Horizontal | 605.6mm |
| Wheelbase | 1023mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 68.5mm high |
| Mechanical Trail | 64.8mm |
| Wheel Flop | 21.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 73mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 118mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 57mm |
| Tire Outer Diameter | 736mm |
| Bike Length with Tires | 1759mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://chinertown.com/index.php/topic,6967.75.html
