2026 Laget G1 Base L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Laget G1
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 583.5mm |
| Reach | 381.6mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 560mm |
| Top Tube Slope | 7.1deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 413.8mm |
| Front-Center | 619.7mm |
| Front-Center Horizontal | 615.5mm |
| Wheelbase | 1029.3mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 75mm high |
| Mechanical Trail | 70.9mm |
| Wheel Flop | 23.1mm |
| Standover Height | 805mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 93.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 114mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1741.3mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tipartstitanium.com/products/-g1
