2026 Laget G1 Base M
Build
700C/29 in × 42 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Laget G1
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 569.4mm |
| Reach | 371.4mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 510mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 540mm |
| Top Tube Slope | 8.9deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.9mm |
| Front-Center | 594.6mm |
| Front-Center Horizontal | 590.2mm |
| Wheelbase | 1014.1mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 74mm high |
| Mechanical Trail | 69.9mm |
| Wheel Flop | 22.8mm |
| Standover Height | 785mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 71.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 42mm |
| Tire Outer Diameter | 706mm |
| Bike Length with Tires | 1720.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tipartstitanium.com/products/-g1
