2026 Laget G1 Base S
Build
650B/27.5 in × 38 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Laget G1
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 553.3mm |
| Reach | 361.3mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.53:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 520mm |
| Top Tube Slope | 10.6deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 258mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.9mm |
| Front-Center | 583.9mm |
| Front-Center Horizontal | 579.5mm |
| Wheelbase | 1003.4mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 69.1mm high |
| Mechanical Trail | 65.2mm |
| Wheel Flop | 21.8mm |
| Standover Height | 760mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 88mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 38mm |
| Tire Outer Diameter | 660mm |
| Bike Length with Tires | 1663.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tipartstitanium.com/products/-g1
