2027 Specialized Bicycles Crux 5 Pro 56
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 578mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 497mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 566mm |
| Top Tube Slope | 10.6deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 142mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 626mm |
| Front-Center Horizontal | 621.2mm |
| Wheelbase | 1039mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length, Unknown | 401mm |
| Trail | 67mm high |
| Mechanical Trail | 63.6mm |
| Wheel Flop | 20.2mm |
| Standover Height | 803mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 95mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1761mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.specialized.com/us/en/crux-5-frameset-fact-10r-carbon/p/4295003?color=5470945-4295003&searchText=71427-7161
