2027 Specialized Bicycles Crux 5 Pro 52
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Specialized Bicycles Crux 5
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 547mm |
| Reach | 382mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 456mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 534mm |
| Top Tube Slope | 12.1deg |
| Head Tube Angle | 70.75deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 604mm |
| Front-Center Horizontal | 598.6mm |
| Wheelbase | 1016mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length, Unknown | 401mm |
| Trail | 72.1mm high |
| Mechanical Trail | 68mm |
| Wheel Flop | 22.4mm |
| Standover Height | 766mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 73mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1738mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.specialized.com/us/en/crux-5-frameset-fact-10r-carbon/p/4295003?color=5470945-4295003&searchText=71427-7161
