2027 Specialized Bicycles Crux 5 Pro 49
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Specialized Bicycles Crux 5
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 530mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 445mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 512mm |
| Top Tube Slope | 11.5deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 75.5deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 594mm |
| Front-Center Horizontal | 590.6mm |
| Wheelbase | 1008mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length, Unknown | 401mm |
| Trail | 73.7mm high |
| Mechanical Trail | 69.5mm |
| Wheel Flop | 23.2mm |
| Standover Height | 753mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 63mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1730mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.specialized.com/us/en/crux-5-frameset-fact-10r-carbon/p/4295003?color=5470945-4295003&searchText=71427-7161
