2015 Norco Fluid Base M
Build
650B/27.5 in × 2.3 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 587mm |
| Reach | 432mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 435mm |
| Top Tube Length, Unknown | 594mm |
| Top Tube Slope | 17deg |
| Head Tube Angle | 68.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 18mm |
| Bottom Bracket Height | 332.4mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.6mm |
| Front-Center | 700mm |
| Front-Center Horizontal | 700.4mm |
| Wheelbase | 1125mm |
| Fork Offset/Rake | 41.2mm |
| Fork Length, Unknown | 507mm |
| Trail | 93.8mm very high |
| Mechanical Trail | 87.3mm |
| Wheel Flop | 32mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 179.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 162.4mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.3in |
| Tire Outer Diameter | 700.8mm |
| Bike Length with Tires | 1825.8mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://geometrygeeks.bike/bike/norco-fluid-7-3-2015/
