2026 ICAN S5 Base XL
Build
700C/29 in × 2.3 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of full-suspension cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 623mm |
| Reach | 520mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.2:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 500mm |
| Top Tube Length, Unknown | 661mm |
| Top Tube Slope | 12.1deg |
| Head Tube Angle | 67deg |
| Seat Tube Angle | 77.2deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 45mm |
| Bottom Bracket Height | 324.4mm |
| Chainstay Length | 438mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435.7mm |
| Front-Center | 816mm |
| Front-Center Horizontal | 815.3mm |
| Wheelbase | 1251mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Fork Length, Unknown | 506mm |
| Trail | 106.8mm very high |
| Mechanical Trail | 98.4mm |
| Wheel Flop | 38.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 276.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 154.4mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.3in |
| Tire Outer Diameter | 738.8mm |
| Bike Length with Tires | 1989.8mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.icanbikes.com/Products-list/carbon-xc-full-suspension-frame-s5/
