2026 Sava Terra G4 XL
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 627.7mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 550mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 591.9mm |
| Top Tube Slope | 10.3deg |
| Head Tube Angle | 70.3deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 210mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.4mm |
| Front-Center | 655.8mm |
| Front-Center Horizontal | 651mm |
| Wheelbase | 1074.4mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (On-Axis) | 394mm |
| Trail | 72.6mm high |
| Mechanical Trail | 68.3mm |
| Wheel Flop | 23mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 134.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
G4 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1776.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 186 cm to 192 cm |
Source:https://www.avito.ru/moskva/velosipedy/karbonovyy_gravel_sava_terra_g4_grx400_7911549167?utm_campaign=native&utm_medium=item_page_ios&utm_source=soc_sharing
