2025 Velo de Ville Trekking L 200 60
Build
28mm BSD × 37 mm
Insights
Design deviates from other sizes of Velo de Ville Trekking
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 641mm |
| Reach | 436mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 600mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 632mm |
| Top Tube Slope | 6.3deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 170mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | -9mm |
| Chainstay Length | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 451mm |
| Front-Center | 704.5mm |
| Front-Center Horizontal | 702mm |
| Wheelbase | 1153mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 465mm |
| Trail | -29.3mm |
| Mechanical Trail | -27.6mm |
| Wheel Flop | -9.4mm |
| Standover Height | 860mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 478.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | -184mm |
L 200 Build
| Wheel Size | 28mm BSD |
| Tire Width | 37mm |
| Tire Outer Diameter | 102mm |
| Bike Length with Tires | 1255mm |
| Crank Length | 175mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Features | Step-through |
Source:https://www.velo-de-ville.com/en/L-200/026-L-200
