2026 Mondince FM346 Base 560
Build
700C/29 in × 57 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Mondince FM346
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 580mm |
| Reach | 383mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 546mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 558mm |
| Top Tube Slope | 6deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.3deg |
| Head Tube Length | 153mm |
| Bottom Bracket Drop | 69mm |
| Bottom Bracket Height | 299mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429.5mm |
| Front-Center | 621mm |
| Front-Center Horizontal | 617.5mm |
| Wheelbase | 1047mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 405mm |
| Trail | 68.5mm high |
| Mechanical Trail | 64.8mm |
| Wheel Flop | 21.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 129mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 57mm |
| Tire Outer Diameter | 736mm |
| Bike Length with Tires | 1783mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:file:///C:/Users/harry/Downloads/FM346.pdf
