2026 Mondince FM346 Base 480
Build
700C/29 in × 57 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Mondince FM346
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 520mm |
| Reach | 363mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 449mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 510mm |
| Top Tube Slope | 10.3deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.3deg |
| Head Tube Length | 86mm |
| Bottom Bracket Drop | 77mm |
| Bottom Bracket Height | 291mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.1mm |
| Front-Center | 588mm |
| Front-Center Horizontal | 582.9mm |
| Wheelbase | 1011mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 405mm |
| Trail | 75.4mm high |
| Mechanical Trail | 70.9mm |
| Wheel Flop | 24.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 50mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 121mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 57mm |
| Tire Outer Diameter | 736mm |
| Bike Length with Tires | 1747mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:file:///C:/Users/harry/Downloads/FM346.pdf
