2026 Transition Bikes Bottlerocket High, Single Crown MD
Build
650B/27.5 in × 2.4 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension downhill/freeride mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Bar type unusual for category
This: Moto/Klunker/Riser Bar
Category: Flat Bar
vs full-suspension downhill/freeride mtb bikesCategory: Flat Bar
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 616mm |
| Reach | 450mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 390mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 573mm |
| Head Tube Angle | 64deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 78.7deg |
| Seat Tube Exit Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 15mm |
| Bottom Bracket Height | 338mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435mm |
| Front-Center | 785.1mm |
| Front-Center Horizontal | 785mm |
| Wheelbase | 1220mm |
| Fork Offset/Rake | 37.6mm |
| Trail | 130.3mm very high |
| Mechanical Trail | 117.1mm |
| Wheel Flop | 51.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 267.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 173mm |
High, Single Crown Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 705.9mm |
| Bike Length with Tires | 1925.9mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 35mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Fork Travel | 180mm |
| Rear Travel | 180mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.transitionbikes.com/Bikes/Bottlerocket
