2026 Orbea Onna 20 Base M-29
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Design deviates from other sizes of Orbea Onna 20
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 617mm |
| Reach | 418mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 589mm |
| Top Tube Slope | 20.8deg |
| Head Tube Angle | 68.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 95mm |
| Bottom Bracket Drop | 63mm |
| Bottom Bracket Height | 309mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435.5mm |
| Front-Center | 688.4mm |
| Front-Center Horizontal | 685.5mm |
| Wheelbase | 1121mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 517.9mm |
| Trail | 97.1mm very high |
| Mechanical Trail | 90.3mm |
| Wheel Flop | 33.1mm |
| Standover Height | 739mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 146.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 139mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1864.9mm |
| Handlebar Width | 740mm |
| Stem Length | 60mm |
| Stem Angle | -7deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 165 cm to 180 cm |
Source:https://www.orbea.com/en-se/onna-20
