2026 BH Expert Base LA
Build
700C/29 in × 2.2 in
Insights
Average stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Design deviates from other sizes of BH Expert
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 628mm |
| Reach | 435mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 622mm |
| Top Tube Slope | 16.4deg |
| Head Tube Angle | 68.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 306.9mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 430.8mm |
| Front-Center | 707.7mm |
| Front-Center Horizontal | 701mm |
| Wheelbase | 1136mm |
| Fork Offset/Rake | 39.3mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 503mm |
| Trail | 102.3mm very high |
| Mechanical Trail | 95.1mm |
| Wheel Flop | 34.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 170.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 136.9mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.2in |
| Tire Outer Diameter | 733.8mm |
| Bike Length with Tires | 1869.8mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | 6deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.bhbikes.com/en_GB/bikes/mountainbike/sport/expert-5-0-a5096
