2026 BH Expert Base SM
Build
700C/29 in × 2.2 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Design deviates from other sizes of BH Expert
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 619.2mm |
| Reach | 397mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 400mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 580mm |
| Top Tube Slope | 24.8deg |
| Head Tube Angle | 68.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 306.9mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 430.8mm |
| Front-Center | 662.9mm |
| Front-Center Horizontal | 688.3mm |
| Wheelbase | 1091mm |
| Fork Offset/Rake | 66.1mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 503mm |
| Trail | 73.5mm high |
| Mechanical Trail | 68.4mm |
| Wheel Flop | 25.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 126mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 136.9mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.2in |
| Tire Outer Diameter | 733.8mm |
| Bike Length with Tires | 1824.8mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | 6deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.bhbikes.com/en_GB/bikes/mountainbike/sport/expert-5-0-a5096
