2025/v2 Camp Ace Base 490
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Camp Ace
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 524.9mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 535.2mm |
| Top Tube Slope | 6.1deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 67.6mm |
| Bottom Bracket Height | 271.4mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404.4mm |
| Front-Center | 575mm |
| Front-Center Horizontal | 565.6mm |
| Wheelbase | 970mm |
| Fork Offset/Rake | 46mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 371mm |
| Trail | 58.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.9mm |
| Wheel Flop | 16.8mm |
| Standover Height | 769mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 66mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 101.4mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1648mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:www.campbicycle.com/en/road-bike/ace-iii-da.html
