2025/v2 Camp Ace Base 460
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of Camp Ace
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 516.4mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.38:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 518.2mm |
| Top Tube Slope | 8.4deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404mm |
| Front-Center | 580.5mm |
| Front-Center Horizontal | 572.2mm |
| Wheelbase | 976.2mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 371mm |
| Trail | 69.1mm high |
| Mechanical Trail | 65.4mm |
| Wheel Flop | 21.3mm |
| Standover Height | 755.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 71.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1654.2mm |
| Handlebar Width | 380mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:www.campbicycle.com/en/road-bike/ace-iii-da.html
