2027 Stinner Frameworks Refugio 32 XL
Build
686mm BSD × 2.4 in
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Stinner Frameworks Refugio
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 643mm |
| Reach | 450mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 520mm |
| Top Tube Slope | 13.6deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 105mm |
| Bottom Bracket Height | 299mm |
| Chainstay Length | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 442.7mm |
| Front-Center | 702.2mm |
| Front-Center Horizontal | 694.3mm |
| Wheelbase | 1137mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 490mm |
| Trail | 87.9mm very high |
| Mechanical Trail | 82.8mm |
| Wheel Flop | 27.7mm |
| Standover Height | 859mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 128.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 129mm |
32 Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 807.9mm |
| Bike Length with Tires | 1944.9mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.stinnerframeworks.com/products/refugio-podium-32
