2026 KOSDA Minivelo Base 43
Build
20 in (406) × 55 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of mini-velo/folding bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 428mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.07:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 430mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 522mm |
| Top Tube Slope | 1.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | -25mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length Horizontal | 405mm |
| Front-Center | 572.6mm |
| Front-Center Horizontal | 572mm |
| Wheelbase | 977mm |
| Fork Offset/Rake | 25mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 305mm |
| Trail | 57.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.7mm |
| Wheel Flop | 16.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 144.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Base Build
| Wheel Size | 20 inch (406 BSD, BMX/Kids) (406mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 516mm |
| Bike Length with Tires | 1493mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://ae01.alicdn.com/kf/S97b5bce6366f4b0c8578e20ac39b437bz.jpg
