2026 evolve CIMA GR Base ML
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 580mm |
| Reach | 393mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 505mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 559mm |
| Top Tube Slope | 8deg |
| Head Tube Angle | 71.75deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 147mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.4mm |
| Front-Center | 616mm |
| Front-Center Horizontal | 610.6mm |
| Wheelbase | 1028mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 395mm |
| Trail | 66.4mm high |
| Mechanical Trail | 63.1mm |
| Wheel Flop | 19.8mm |
| Standover Height | 806mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 85mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1750mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.evolvebicycles.com/product/cima-gr-sailfish-pearl/
