2026 evolve CIMA GR Base S
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of evolve CIMA GR
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 535mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 450mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 518mm |
| Top Tube Slope | 9.3deg |
| Head Tube Angle | 70.75deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 103mm |
| Bottom Bracket Drop | 82mm |
| Bottom Bracket Height | 279mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417mm |
| Front-Center | 596mm |
| Front-Center Horizontal | 590mm |
| Wheelbase | 1007mm |
| Fork Offset/Rake | 54mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 395mm |
| Trail | 68.9mm high |
| Mechanical Trail | 65mm |
| Wheel Flop | 21.4mm |
| Standover Height | 755mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 65mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 109mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1729mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.evolvebicycles.com/product/cima-gr-sailfish-pearl/
