2026 Liv Cycling Pique 0 XS
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 602mm |
| Reach | 399mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 400mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 555mm |
| Top Tube Slope | 23.3deg |
| Head Tube Angle | 66.56deg |
| Seat Tube Angle | 75.5deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 51mm |
| Bottom Bracket Height | 321mm |
| Chainstay Length | 437mm |
| Chainstay Length Horizontal | 434mm |
| Front-Center | 688.9mm |
| Front-Center Horizontal | 687mm |
| Wheelbase | 1121mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 113.3mm very high |
| Mechanical Trail | 104mm |
| Wheel Flop | 41.4mm |
| Standover Height | 772mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 151.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 156mm |
0 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1864.9mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 60mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Rear Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | Women's |
Source:https://www.liv-cycling.com/gb/pique-advanced-sl-0
