2025 Spa Cycles Elan MK2 L
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of sport touring bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 611mm |
| Reach | 391mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 560mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 584mm |
| Top Tube Slope | 7.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 62.5mm |
| Bottom Bracket Height | 278.5mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 435.5mm |
| Front-Center | 620mm |
| Front-Center Horizontal | 616.5mm |
| Wheelbase | 1052mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 395mm |
| Trail | 63.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.4mm |
| Wheel Flop | 18.7mm |
| Standover Height | 822mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 109mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108.5mm |
MK2 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1734mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:Www.spacycles.co.uk
