2024 Corratec Revolution iLink SL Pro Team Base 44
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension cross-country mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 604mm |
| Reach | 445mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.36:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 586mm |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 76deg |
| Head Tube Length | 101mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Wheelbase | 1137mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1873.3mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Travel | 120mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://99spokes.com/en-EU/bikes/corratec/2023/revolution-ilink-sl-pro-team
