2026 SPCYCLE G028 Base L
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of SPCYCLE G028
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 595mm |
| Reach | 405.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-TTT | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 576mm |
| Top Tube Slope | 7.8deg |
| Head Tube Angle | 71.2deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 157mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427.6mm |
| Front-Center | 644mm |
| Front-Center Horizontal | 638.4mm |
| Wheelbase | 1066mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 405mm |
| Trail | 64.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.3mm |
| Wheel Flop | 19.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 113mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1788mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.sp-cycle.com/Spcycle-G028-Carbon-Gravel-Bike-Frame-700x57C-UDH-Hanger-Full-Internal-Cable-Gravel-Bicycle-Carbon-Frameset-p6993835.html
