2026 Canyon Bicycles Lux World Cup CF 9 S
Build
700C/29 in × 2.35 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension cross-country mtb bikes
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Lux World Cup
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 595mm |
| Reach | 435mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 589mm |
| Head Tube Angle | 66deg |
| Effective Seat Tube Angle, Unknown | 75.5deg |
| Head Tube Length | 93mm |
| Bottom Bracket Drop | 42mm |
| Bottom Bracket Height | 328.7mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433mm |
| Front-Center | 732.2mm |
| Front-Center Horizontal | 731mm |
| Wheelbase | 1164mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 116.9mm very high |
| Mechanical Trail | 106.8mm |
| Wheel Flop | 43.4mm |
| Standover Height | 440mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 191.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 158.7mm |
CF 9 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.35in |
| Tire Outer Diameter | 741.4mm |
| Bike Length with Tires | 1905.4mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 120mm |
| Rear Travel | 110mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-de/mountain-bikes/cross-country-bikes/lux/cfr/lux-world-cup-cf-9/4406.html?dwvar_4406_pv_rahmenfarbe=M195_P05
