2026 Simpatico Gamma Invert 61
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Simpatico Gamma
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 641mm |
| Reach | 422mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 596mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 608mm |
| Head Tube Angle | 71.3deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 73.7deg |
| Head Tube Length | 190mm |
| Bottom Bracket Drop | 79mm |
| Bottom Bracket Height | 282mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 422.7mm |
| Front-Center | 664mm |
| Front-Center Horizontal | 659.3mm |
| Wheelbase | 1082mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 74.7mm high |
| Mechanical Trail | 70.7mm |
| Wheel Flop | 22.7mm |
| Standover Height | 871mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 128mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 107mm |
Invert Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1804mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 30mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://simpaticobikes.com/bikes/gamma-x/
