2026 Simpatico Gamma Invert 54
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Simpatico Gamma
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 585mm |
| Reach | 393mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 521mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 555mm |
| Head Tube Angle | 71.4deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 74.2deg |
| Head Tube Length | 127mm |
| Bottom Bracket Drop | 85mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421.5mm |
| Front-Center | 612mm |
| Front-Center Horizontal | 606.5mm |
| Wheelbase | 1028mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 74mm high |
| Mechanical Trail | 70.1mm |
| Wheel Flop | 22.4mm |
| Standover Height | 802mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 86mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 111mm |
Invert Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1750mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 30mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://simpaticobikes.com/bikes/gamma-x/
