2026 Simpatico Gamma Invert 51
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Simpatico Gamma
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 565mm |
| Reach | 379mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 476mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 535mm |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 74.6deg |
| Head Tube Length | 101mm |
| Bottom Bracket Drop | 88mm |
| Bottom Bracket Height | 273mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 420.9mm |
| Front-Center | 598mm |
| Front-Center Horizontal | 592.1mm |
| Wheelbase | 1013mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 76.7mm high |
| Mechanical Trail | 72.5mm |
| Wheel Flop | 23.6mm |
| Standover Height | 762mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 72mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 108mm |
Invert Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1735mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 70mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 30mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://simpaticobikes.com/bikes/gamma-x/
