2026 Simpatico Gamma Invert 48
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Simpatico Gamma
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 560mm |
| Reach | 370mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 446mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 515mm |
| Head Tube Angle | 70.4deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 75.6deg |
| Head Tube Length | 98mm |
| Bottom Bracket Drop | 88mm |
| Bottom Bracket Height | 273mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 420.9mm |
| Front-Center | 593mm |
| Front-Center Horizontal | 587.1mm |
| Wheelbase | 1008mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 425mm |
| Trail | 80.8mm very high |
| Mechanical Trail | 76.1mm |
| Wheel Flop | 25.5mm |
| Standover Height | 741mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 160 mm cranks | 72mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 160 mm cranks | 113mm |
Invert Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1730mm |
| Crank Length | 160mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 70mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 30mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://simpaticobikes.com/bikes/gamma-x/
