2026 Kross Earth Base S (16") 29"
Build
700C/29 in × 2.25 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension cross-country mtb bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 587mm |
| Reach | 409mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 400mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 575mm |
| Top Tube Slope | 21.3deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 100mm |
| Bottom Bracket Drop | 40mm |
| Bottom Bracket Height | 328.2mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.2mm |
| Front-Center | 683mm |
| Front-Center Horizontal | 681.8mm |
| Wheelbase | 1115mm |
| Fork Offset/Rake | 58.7mm |
| Trail | 78.5mm high |
| Mechanical Trail | 73.2mm |
| Wheel Flop | 26.3mm |
| Standover Height | 775mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 144.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 158.2mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.25in |
| Tire Outer Diameter | 736.3mm |
| Bike Length with Tires | 1851.3mm |
| Handlebar Width | 740mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Rear Travel | 90mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://kross-europe.eu/earth-3-0-gx-green-black-glossy
