2026 Cotic Escapade Base SM
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cotic Escapade
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 578mm |
| Reach | 397mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 563mm |
| Top Tube Slope | 12.4deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428.5mm |
| Front-Center | 637mm |
| Front-Center Horizontal | 632.5mm |
| Wheelbase | 1061mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 430mm |
| Trail | 86.1mm very high |
| Mechanical Trail | 80.7mm |
| Wheel Flop | 28.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 111mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1773mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.cotic.co.uk/product/escapade
