2024 XMCS CS-R06 Base M-515
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 548mm |
| Reach | 379mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, Effective Center | 515mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 537.1mm |
| Head Tube Angle | 72.6deg |
| Seat Tube Angle | 73.9deg |
| Head Tube Length | 142mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404mm |
| Front-Center | 586.3mm |
| Front-Center Horizontal | 581.2mm |
| Wheelbase | 985.2mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (On-Axis) | 374.8mm |
| Trail | 53.8mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 51.4mm |
| Wheel Flop | 15.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 77.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1663.2mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.xmcarbonspeed.cc/products/disc-carbon-road-frame-bicycle-frameset-by-new-eps-technology-cs-r06
