2024 XMCS CS-R06 Base S-490
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 528mm |
| Reach | 371mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, Effective Center | 490mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 523.3mm |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.9deg |
| Head Tube Length | 123mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 410mm |
| Chainstay Length Horizontal | 404mm |
| Front-Center | 576.6mm |
| Front-Center Horizontal | 572.4mm |
| Wheelbase | 976.4mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (On-Axis) | 374.8mm |
| Trail | 57.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.8mm |
| Wheel Flop | 16.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 67.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1654.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.xmcarbonspeed.cc/products/disc-carbon-road-frame-bicycle-frameset-by-new-eps-technology-cs-r06
