2023 RONDO Mylc AL (High Position) M
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of RONDO Mylc
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 566mm |
| Reach | 426mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.33:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 485mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 589mm |
| Top Tube Slope | 10.1deg |
| Head Tube Angle | 68.6deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 157mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.3mm |
| Front-Center | 681mm |
| Front-Center Horizontal | 676.9mm |
| Wheelbase | 1095.2mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 390mm |
| Trail | 89.2mm very high |
| Mechanical Trail | 83.1mm |
| Wheel Flop | 30.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 157.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 103.5mm |
AL (High Position) Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Bike Length with Tires | 1797.2mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 50mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://rondo.cc/mylc-al-0,751,pl
