2023 RONDO Mylc AL (High Position) XS
Build
650B/27.5 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of RONDO Mylc
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 518mm |
| Reach | 387mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.34:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 435mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 536mm |
| Top Tube Slope | 11.1deg |
| Head Tube Angle | 68.6deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 267mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.2mm |
| Front-Center | 624mm |
| Front-Center Horizontal | 620.1mm |
| Wheelbase | 1039.3mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 390mm |
| Trail | 83.7mm very high |
| Mechanical Trail | 78mm |
| Wheel Flop | 28.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 122mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 102mm |
AL (High Position) Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 674mm |
| Bike Length with Tires | 1713.3mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 50mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://rondo.cc/mylc-al-0,751,pl
