2025 Temple Cycles Classic electric Base Large
Build
700C/29 in × 380 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 610mm |
| Reach | 465mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.31:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 57mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 629mm |
| Top Tube Slope | 49.2deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Bottom Bracket Drop | 6.5mm |
| Bottom Bracket Height | 684.5mm |
| Chainstay Length | 45mm |
| Chainstay Length Horizontal | 44.5mm |
| Front-Center | 671.7mm |
| Front-Center Horizontal | 671.7mm |
| Wheelbase | 716.2mm |
| Fork Offset/Rake | 4.5mm |
| Trail | 226.5mm very high |
| Mechanical Trail | 214.8mm |
| Wheel Flop | 68.1mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | -189.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 514.5mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 380mm |
| Tire Outer Diameter | 1382mm |
| Bike Length with Tires | 2098.2mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Swept Back Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | E-bike |
Published Sizing Recommendations
| Height | 1 ft 7.100000000000001 in to |
Source:Templecycles.com
