2026 Nishiki Zone Base XL/57cm
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Nishiki Zone
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 547mm |
| Reach | 514mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.06:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 571mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 600mm |
| Top Tube Slope | 0.1deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 187mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428mm |
| Front-Center | 642.8mm |
| Front-Center Horizontal | 638.1mm |
| Wheelbase | 1066mm |
| Fork Offset/Rake | -26.9mm |
| Trail | 144mm very high |
| Mechanical Trail | 137mm |
| Wheel Flop | 42.3mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 116.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1778mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://nishiki.se/gravel/gravel/zone-pg-2717
