2025 Shulz Lone Ranger Base S
Build
700C/29 in × 2.2 in
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 622mm |
| Reach | 390mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.59:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 450mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 580mm |
| Top Tube Slope | 20.2deg |
| Head Tube Angle | 68deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 306.9mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Max | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 425.8mm |
| Chainstay Length Horizontal Max | 451mm |
| Front-Center | 681.9mm |
| Front-Center Horizontal | 679.2mm |
| Wheelbase | 1105mm |
| Wheelbase Max | 1130.2mm |
| Fork Offset/Rake | 57.6mm |
| Trail | 86.1mm very high |
| Mechanical Trail | 79.8mm |
| Wheel Flop | 29.9mm |
| Standover Height | 749mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 145mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 136.9mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.2in |
| Tire Outer Diameter | 733.8mm |
| Bike Length with Tires | 1838.8mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Source:https://shulz.ru/catalog/bikes/road/shulz-lone-ranger/1497
