2026/v2 XDS X-LAB GT8 Base XXL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB GT8
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 631mm |
| Reach | 408mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.55:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 577mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 605mm |
| Top Tube Slope | 7.8deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 190mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427.6mm |
| Front-Center | 655mm |
| Front-Center Horizontal | 650.4mm |
| Wheelbase | 1078mm |
| Fork Offset/Rake | 49.8mm |
| Trail | 69.9mm high |
| Mechanical Trail | 66.1mm |
| Wheel Flop | 21.5mm |
| Standover Height | 838mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 129mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1790mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/en-us/products/gt8#product-geometry
