2026/v2 XDS X-LAB GT8 Base M
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 565mm |
| Reach | 384mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 471mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 547mm |
| Top Tube Slope | 12.3deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 276mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 427.6mm |
| Front-Center | 609mm |
| Front-Center Horizontal | 603.4mm |
| Wheelbase | 1031mm |
| Fork Offset/Rake | 49.6mm |
| Trail | 70.2mm high |
| Mechanical Trail | 66.3mm |
| Wheel Flop | 21.6mm |
| Standover Height | 755mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 106mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1743mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/en-us/products/gt8#product-geometry
