2026 XDS X-LAB GT8 Base XS
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of XDS X-LAB GT8
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 526mm |
| Reach | 360mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 435mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 506mm |
| Top Tube Slope | 12.6deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 76deg |
| Head Tube Length | 80mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 284mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 429mm |
| Front-Center | 574mm |
| Front-Center Horizontal | 591mm |
| Wheelbase | 1020mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length (On-Axis) | 412mm |
| Trail | 71mm high |
| Mechanical Trail | 66.8mm |
| Wheel Flop | 22.8mm |
| Standover Height | 715mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 53mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 119mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1732mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 370mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://xds.co/en-us/products/gt8
