2026 Tavelo Grow Base xx large
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Tavelo Grow
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 627mm |
| Reach | 414mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 570mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 606mm |
| Top Tube Slope | 8deg |
| Head Tube Angle | 71.6deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 197mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 423mm |
| Chainstay Length Horizontal | 416.3mm |
| Front-Center | 652mm |
| Front-Center Horizontal | 647.7mm |
| Wheelbase | 1064mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 62.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59mm |
| Wheel Flop | 18.6mm |
| Standover Height | 869mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 121mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1786mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tavelo.cc/products/tavelo-grow
