2026 Tavelo Grow Base large
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 579mm |
| Reach | 395mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 515mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 567mm |
| Top Tube Slope | 9deg |
| Head Tube Angle | 71.3deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 146mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 423mm |
| Chainstay Length Horizontal | 415.8mm |
| Front-Center | 622mm |
| Front-Center Horizontal | 617.3mm |
| Wheelbase | 1033mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 64.1mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.7mm |
| Wheel Flop | 19.5mm |
| Standover Height | 816mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 91mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1755mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tavelo.cc/products/tavelo-grow
