2026 Tavelo Grow Base small
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Tavelo Grow
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 540mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 520mm |
| Top Tube Slope | 11deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 106mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 423mm |
| Chainstay Length Horizontal | 415.4mm |
| Front-Center | 598mm |
| Front-Center Horizontal | 592.6mm |
| Wheelbase | 1008mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 400mm |
| Trail | 66.1mm high |
| Mechanical Trail | 62.5mm |
| Wheel Flop | 20.4mm |
| Standover Height | 768mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 67mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1730mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://tavelo.cc/products/tavelo-grow?VariantsId=11689
